1. Anasayfa
 2. Blog

Gebze Kablo Hurdası

Gebze Kablo Hurdası

Gebze kablo hurdası olarak başta elektrik tesisatında bulunan kablolar olmak üzere tüm çeşitleri bulunmaktadır. Genel olarak elektrik tesisatında kullanılan bu kablolar, bakırın elektriği iletmesini saylayan bir materyal olarak ifade edilebilir. Kablo içerisinde bulunan bakır kablo, en iyi kalitede malzeme olmasının sebebi ile hurda halinde olsa dahi önemli bir değere sahiptir. Altından sonra en iyi iletken olan bakır kablo oldukça yüksek fiyatlar üzerinde hurda değeri kazanır. Elektrik tesisatlarında kullanılmayan, eskimiş, atıl durumdaki kablolar hurda olarak değerlendirilerek ülke ekonomisine de katkısı olması ile avantajlıdır.

Kablo ve Bakırın Ayrıştırılması

Kablo hurdasında içersin de bakır, alüminyum gibi metaller bulunması ile oldukça fazla talep görmektedir. Ayrıca kablo hurdası plastik maddelerde içermektedir. Bu artan plastikler içinde gereken tüm geri dönüşüm çözümler ile firmalar en zararsız şekilde önüne geçmektedir. Bu hurda kablolar sırayla işlendikten sonra kullanıma hazır hale getirilmektedir. Büyük oranda elektronik alanlarda kullanılan özellikle sanayi sektöründe çoğunluk kapladığını söylemek mümkün olacaktır. Zaman içerisinde eskiyen, işlevsiz alan bu kabloların hurda haline gelmesi ile oldukça önem kazanıyor. Hurda halindeki bu kablolar yenilenerek kullanım için tekrar hazır hale getiriliyor.

Türkiye için geri dönüşüm ya da diğer adı ile hurdacılık önemli bir yere sahiptir. Geri dönüşüm için vazgeçilmez maddelerden olan bakır ile beraber kablo hurdalarda bulunur. Kablo hurdalar bakır hurda özelliği taşıması ile beraber hurdacılık sektörü içerisinde her zaman ön planda kalmıştır. Müşteri ya da satıcılar için odak noktası haline gelmiştir. Burada kablo hurda içerisinde bulunan bakır hurda analizine göre değerlendirilmektedir.

Kalın Kablo ve İnce Kablo Arasındaki Fark

Kablo hurda içerisinde bulunan bakır hurda ne kadar kalın ise kablo hurda fiyatı da o derece değer kazanır. Burada önemli olan kablo içerisinde bulunan bakır hurdanın, kullanımda olduğu zaman içerisinde şase ya da yanma meydana gelmemiş olmasıdır. Eğer ki böyle bir durum söz konusu ise şase yapıp siyahlanmış olup soyma bakır hurda özelliğini kaybetmiş ve yanmış bakır hurda niteliğine düşmüştür. Bu durumda ise fiyatlar olumsuz bir şekilde düşme yaşayabiliyor. Bir diğer olumsuz durum ise kablo imalatı yapılırken üzerine kalay ya da emaye kaplaması yapılmasıdır. Bunun sonucunda ise kablo içerisinde bulunan bakır, kablo oluşturulduğunda üzerine emaye, kalay işlemi yapılması hurdanın eritilerek malzemeye dönüşmesini zorlaştırabiliyor. Bu ise geri dönüşüm ya da hurdacılık sektöründe fiyat aralığının düşmesine etki ediyor.

Kablo Hurda Alanlar

Gebze kablo alan hurdacılar hakkında birçok firmaya ulaşılabiliyor. Neredeyse hurda kablosu alımı yapmayan firma yok denecek kadar azdır. Bazı firmalar toplu hurda alımı yapsalar da bazıları böyle bir şekilde yapmamaktadır. Bazı hizmet bölgeleri kısıtlı olan firmalar toplu alım yapmaya daha yatkın denilebilir. Yani sonuç olarak hurdanın alınacağı yer, mesafe durumu fazla değildir. Böyle bir durumda ise maliyetin de düşmesi toplu alıma daha yatkın hale getirebilmektedir. Kullanıldığı yerlere göre alçak gerilim kablosu, koaksiyel kablo, çelik sargılı kablo gibi türleri mevcuttur. Bu tür kablolar kullanılamaz ve hurda değeri görmesi ile geri dönüşümle yeniden kullanılabilir hale getirilebilmektedir.

Hurdacılık sektörü içerisinde faaliyet gösteren firmalar kablo hurdası alımı yapmaktadır. Hurda alımı olarak alınan bu kablolarda gerekli analizler yapılarak geçici olarak stoklanıyor. Ardından ise hurda kablo geri dönüşüm işlemi yapılarak kullanılabilir hale getiriliyor. Hurda ticareti ile kablo hurdalar çöp muamelesi gösterilmeden yeniden işlenerek kullanıma sunuluyor.

Hurda Kablo Geri Dönüşümü

Gebze elektrik kablosu hurdası metal geri dönüşümü altında oldukça önemli bir yere sahiptir. Bunun sebebi ise hurda kabloların genel olarak bakır temelli materyal olmasından kaynaklanmaktadır. Bakır sanayi, ulaşım, otomotiv gibi pek çok alanda ihtiyaç duyulan bir madendir. Böyle bir durumda ise hurda kablo geri dönüşüm bakımından önemli bir uygulama haline gelmiştir. Üretim faaliyetler için hammadde arayışında olan kuruluşlar adına iyi bir atılım olduğunu söylemek mümkündür. Hurda kablonun geri dönüşümü ise günümüz teknolojisi ile oldukça basit bir hale gelmiştir.

Hurda Kablonun Geri Dönüştürülme Serüveni

Hurda kabloların geri dönüşümü toplama, biriktirme, ayıklama, kimyasal gibi işlemlerden geçmektedir. Türlerine göre ayıklanır ve farklı işlemler için geri dönüşüm uygulanır. Kablo geri dönüşüm tesislerinde yapılan aşamalar ile tüm kablolar teslim alınır. Burada kablolar tehlikeli madde içeren kablolar ve tehlikesiz kablolar olmak üzere ikiye ayrılarak depolarda toplanır. Geri dönüşüm tesislerinde gerekli süreçlerden ve işlemlerden geçilerek kullanıma hazır hale getirilir. Hurda kablosu çeşitleri farklı malzemeler içerebiliyor. Bunlardan bahsedecek olursak şunlardır:

 • Demir ve bakır kablolar
 • Coaxial kablolar
 • Fiber optik kablolar
 • Alüminyum kablolar
 • Elektrikli kablolar

Bu çeşitli hurda kablolar geri dönüşüm endüstrisi için önemli bir yere sahiptir. Kullanım alanları ve içerisinde bulundurdukları malzemeler bakımından ayrı olarak hesaplanarak fiyatlar belirlenebilmektedir.

Gebze Kablo Hurdası Fiyatları

Gebze hurda kablo fiyatları alım yapan firmalar bakımından farklılık gösterebilmektedir. Hurda kablolar ile elde edilen genel olarak bakırdır. Bakır hurdanın geri elde edilebilmesinde ki en etkili yol geri dönüşümdür. Geri dönüşüm ile kullanılabilir bakır elde edilebiliyor. Geri dönüşüm ile alım gücünü artırabilir ve işyerlerinde biriken atık hurdaları boşaltarak yeniden değerlendirilebilir. Ayrıca doğada bulunan doğal kaynakların korunması ve artması bakımından da önemli bir rol üstlenmektedir. Hurda sektörü ile burada çalışanlar içinde ayrıca bir gelir sağlanmasında katkısı bulunmaktadır. Elinizde bulunan kablo hurdası fazla ise tonajını firmaya bildirerek karlı bir hurda satışı gerçekleştirilebilir. Kablo hurdası fiyatları konusunda belirleyici faktörler bulunmaktadır. Bunlardan kısaca bahsedecek olursak şunlardır:

 • Kablo hurdasının ağırlığı
 • Hurda kablonun cinsi
 • Kablo içerisinde bulunan bakırın oranı
 • Hurdanın bulunduğu adres, nakliye işlemleri
 • Tonajı
 • Kablonun kalitesi gibi etkenler kablo hurdasının fiyatlarında belirleyici rol üstlenmektedir.

Ayrıca hurda bakır fiyatlarına etki eden bir diğer etmen ise kablonun soyulup soyulmamasıdır. Kablodaki plastik kısmın yakılması hurda bakır değerini düşürebiliyor.

Hurda Kablo Alanında Hizmetler

Gebze içerisinde hurda kablo alanında hizmet veren bir firma ile iletişim kurmak isterseniz 0505 004 07 02 telefon numarası üzerinden ulaşabilirsiniz. Bu tarz kurum ve kuruluşlar geri dönüşüm alanında hizmetler sunarak katkıda bulunmaktadır. Günümüzde oldukça talep gören ve ülkemizde de büyük bir orana sahiptir geri dönüşüm işlemleri. Hem çevresel hem de ülke ekonomisi üzerinde önemli bir katkısı olduğunu söylemek mümkündür. Hurda kablosu ile gerçekleştirilen bu geri dönüşüm sayesinde yeniden kullanımlar için üretimler yapılıyor ve tasarruf elde edilmiş olunuyor.

Ülkemizde Kablo Geri Dönüşümünün Önemi

Ülke ekonomisinin canlanmasından yanı sıra iş istihdamı konusunda da önemli bir yere sahiptir. Her türlü katkısı bulunan hurda kabloların alımını yapan firmalar ile avantajlı hizmetler söz konusu. Ülke genelinde bakıldığında hurda alımı yapan firmalardan anında ödeme beklentisi bulunmaktadır. Bu hizmetleri gerçekleştiren firmalar anında ödemeler yaparak müşterilere mağduriyet yaşatmamaktadır. Bu hizmetleri sunan firmalar geri dönüşüm endüstrisine önemli katkılar sunarak tekrar kullanılmak üzere malzemeler üretmek için satın alır ve bu şekilde atıl durumundaki kabloları geri dönüşüm ile yeniden kullanıma hazır hale getirir. Bu hizmetler içerisinden bulunan firmamız ile iletişime geçmek isterseniz eğer 0505 004 07 02 telefon numarası üzerinden ulaşabilirsiniz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir