1. Anasayfa
 2. Blog

Gebze Sac Hurdası

Gebze Sac Hurdası

Gebze sac hurdası toplanması ile hurda metal toplanarak, özellikle çelik, bakır, kurşun, alüminyum ve çinko üretiminde önemli bir endüstriyel metal ve alaşım kaynakları elde edilmektedir.

Ahşap, plastik, boya ve kumaş gibi organik maddelerden oluşan saf olmayan maddeler metal içerisinden çıkartılabilir ve saf metal yeniden kullanım için hazır hale getirilebilir. Metalik safsızlıkların içerikte bulunması istenebilir ya da istenmeyen olarak saf metal ilavesiyle tolere edilebilir oranlarda seyreltilebilir ya da rafine edilerek giderilebilir.

Sac hurdası, hurdanın türetildiği alaşımlara benzer ya da daha karmaşık alaşımlar üretmek için genellikle farklı metallerle harmanlanır ve yeniden eritilerek kullanıma hazır hale getirilir.

Sac hurdası ile elde edilen metaller özellikleri bozulmadan defalarca geri dönüştürülebilir. Hurda metalin geri dönüştürülmesi, hem finansal bir teşviki hem de çevresel bir zorunluluğu yerine getirmeye yardımcı olur.

Farklı metal türlerinden elde edilen saclar, farklı işlemlerden geçirilerek geri dönüştürülmekte, geri dönüşüm ancak belirli bir teknolojik altyapı sahibi firmalar tarafından gerçekleştirilebilmektedir. Sac geri dönüşümü, sacın yapıldığı metalde bozulma olmadan sınırsız kullanım sunması ile çevreye dost bir çözüm elde etmenizi sağlar.

Sac Geri Dönüşümü Nedir?

Sac geri dönüşümü, Gebze sac geri dönüşüm yapan firmalar tarafından, yeni ürünlerin üretiminde kullanılacak olan hammaddenin, kullanım ömrü sona eren ürün ve yapılardan geri dönüştürülebilir sacın geri kazanılması ve işlenmesi anlamına gelmektedir.

Sacdan elde edilen hurda metal iki türe ayrılır:

 • Demirli hurda metal ve
 • Demirsiz hurda metal.

Demir, gezegenimizin kabuğunda en yaygın olarak bulunan ikinci metaldir. Doğal manyetizması, Dünya’ya bir manyetik alan veren şeydir. Neredeyse tüm demirli metaller manyetik olduğundan, metal hurda depoları, demirli hurdaları kamyonlara yüklemek ve boşaltmak için ekskavatörlere monte edilmiş devasa elektromıknatıslar kullanır.

Aşağıdaki öğeler sac hurdası ile elde edilen geri dönüşmüş demirli metaller kullanılarak yapılmaktadır:

 • Kirişler, kanal sistemleri, inşaat demiri ve elektrik kabloları gibi inşaat ve yapı malzemeleri,
 • Arabalar, demiryolu hurdaları, tamburlar ve motor blokları gibi nakliye parçaları ve ürünleri,
 • Konteynerler ve saklama alanları.

‌Hurda sac aynı zamanda çelik üretiminin bir yan ürünü olarak karşımıza çıkmaktadır. Kırpıntılar, burçlar ve iskeletler dahil olmak üzere birçok sac hurdası üretim noktalarından toplanarak yeniden kullanılır hale getirilmektedir.

Demir dışı metaller, geri dönüşüm işlemi sırasında kimyasal özelliklerini kaybetmedikleri için, sonsuz bir şekilde geri dönüştürülebilirler. Sac hurdasından elde edilen demir dışı metallerin uzun bir listesi vardır, ancak en yaygın baz metallerden bazıları;

 • Alüminyum,
 • Bakır,
 • Nikel,
 • Kurşun,
 • Kalay ve
 • Çinkodur.

Altın ve gümüş gibi değerli metaller de demir dışı kategoriye girmekte ancak sacdan elde edilememektedir.

Geri dönüşüm operasyonları, sacdan elde edilen demir dışı hurdayı kilo bazında satın aldığından, genellikle daha yüksek fiyatlar elde edilebilmektedir. Bununla birlikte, demir dışı ürünlerin fiyatları, demir içeren metallere göre daha fazla dalgalanma eğilimi gösterir.

Sac Hurdası Geri Dönüşüm Süreci

Günlük hayatın hemen hemen her alanında ve sanayide yaygın kullanımı ile bildiğimiz sacın geri dönüştürülmesi için ilk adım Gebze rulo sac hurdası, sac levhaları ve sacla birlikte kullanılan ya da sacdan üretilmiş küçük ve orta boy ürünlerin toplanmasıdır.

Toplama sürecinde, büyük oranda sac hurdası aynı anda taşınması amacı ile nakliye araçlarına yerleştirilir ve geri dönüşüm merkezlerine götürülür.

Gebze Sac Hurdası Satmanın Avantajları

Sac ürünlerinin geri dönüşümünde dikkat edilmesi gerekenler vardır. Bunlar:

 • Hurda sac fiyatları hakkında bilgi edinmek ve alınabilecek minimum malzeme miktarı olup olmadığını öğrenmeniz, yapacağınız sac hurdası satışından kar etmenizi sağlayacaktır.
 • Sac hurdaları, bu alanda uzmanlaşmış hurda firmaları tarafından toplanmakta, üretim yapan fabrika ve imalathanelerden büyük araçlarla alınarak, merkezlere götürülmektedir.
 • Sac hurdası toplayıcıları görsel tanımlama, spektrometreler, mıknatıslar ve elektrik akımları dahil olmak üzere hurdanın özelliklerini anlamak için birçok farklı yönteme başvuracaklardır. Alınmasını istediğiniz sac hurdasının özelliklerine göre ayrılmış olması, daha yüksek tutarla satış yapmanızı sağlayacaktır
 • Sac hurdasının içerdiği metalleri eritme işlemi, bir metalden diğerine, gereken saflık düzeyine göre değişmektedir. Eriyen metaller, saf olmayan maddelerin yüzeye çıkmasını sağlar ve saf hale getirilmesi kolaylaşır. Gerekirse saf metal eklemesi ile istenilen saflıkta metal üretimi sağlanır.
 • Kirletici maddelerden arındırıldıktan sonra, sac hurdasından elde edilmiş olan metal katılaşır. Ne şekilde kullanılmak isteniyorsa, katılaşma öncesi kalıplara dökülerek, çubuklar, tel, bobin ve sac levhalar üretilir. Katılaşma aşaması bittikten sonra sac hurdası tekrar kullanıma hazırdır.

Sac Hurdası Geri Dönüşümünün Faydaları

Sac hurdası geri dönüşümünde, sunulan Gebze hurda sac fiyatları firma seçiminde önemli bir tol oynamaktadır. Hem firmanızın hammadde için ödediği paradan kar etmesini hem de çevreye olumlu katkılar sağlaması sebebi ile tercih edilen bir yöntemdir.

Bireysel satıcılar, küçük miktarda sac hurdası toplanmasına katkı sağlamakta, üretim yapılan yerler ise geri dönüşümün büyük oranda yapılmasını sağlamaktadır.

Sac hurdasının geri dönüştürülmesi her şeyden önce, size mali bir destek sağlayacaktır. Satışını yaptığınız tüm sac hurdaları için belirli bir miktar ücret almanız, firmanıza ekonomik getiri oluşturacaktır.

Fiyatlandırma, piyasa koşullarına ve diğer faktörlere göre dalgalansa da sac hurdası geri dönüşümü genel anlamda kar elde edebileceğiniz bir uygulamadır.

Sac hurdası geri dönüşümü ile bir çöplükte, yok olması yüzyıllar sürecek olan metalin yeniden kullanılmasını sağlamış olursunuz. Çözünme esnasında ortaya çıkabilecek olan kurşun ve cıva gibi bazı tehlikeli metallerin doğaya salınımı engellenir ve çevreye çöp dağılması en aza indirgenir.

Sac hurdasının geri dönüştürülmesi, işlenmemiş ham maddelerle yeni ürünlerin üretilmesinden çok daha az enerji gerektirir. Yüksek enerji tasarrufu sayesinde tüketicilere daha uygun fiyatlı ürünler satılabilir ve sera gazı emisyonları düşürülerek doğaya olumlu bir etki bırakabilirsiniz.

Sac hurdasının geri dönüştürülmesi satıcının para kazanmasını sağladığı gibi, geri dönüştürülmüş metalin daha uygun fiyatlı satışı sayesinde üreticilerin hammadde maliyetlerini önemli ölçüde azaltmalarına olanak tanır.

Sac Hurdalarınızı Bugün Geri Dönüştürmeye Başlayın

Son yıllarda çevreye karşı olan sorumluluğun artması ile birçok metal türü geri dönüştürülmeye başlanmış, global ölçekte bu işlem desteklenir hale gelmiştir. Sac hurdasının geri dönüşümü ile elde edilen metallerin kullanımı, üretici ve tüketiciye birçok fayda sağlamakta, ekonomik yararı ve çevreye dost oluşu sayesinde sanayi ve imalatta gelişme görülmektedir.

Küçük sac hurdası toplayıcılarının bu sektöre kattığı faydalar göz ardı edilmemekle birlikte büyük toplayıcı firmalar tarafından kilo bazında satın alınan sac hurdalarının geri dönüştürülmesi herkes için fayda sağlamaktadır.

Fabrikanız ya da imalathanenizde üretilen sac hurdalarını uygun fiyatlarla satın alınması sayesinde elde edeceğiniz kar, firmanızın kar etmesini sağlayacağı gibi üretimde ilerleyişinizi de hızlandıracaktır.

Hurda Merkezi olarak Gebze ve Türkiye’nin başka birçok ilinde sac hurdası toplaması, ayrıştırması ve geri dönüşüme katılarak yeniden işlenmesi adına hizmet veriyor, büyük fabrikalardan yüklü sac hurdası alımı ile uygun fiyatlı çözümler sunuyoruz.

Yaptığımız işlerin detayları ve tamamladığımız projelerle ilgili bilgi edinmek için bizleri 0505 004 07 02 numaralı telefondan arayabilir, toplanmasını istediğiniz hurdalarınız için randevu oluşturabilirsiniz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir