1. Anasayfa
  2. Blog

Bakır Hurdası Satmanın 5 Altın Kuralı

Bakır Hurdası Satmanın 5 Altın Kuralı

Hurda fiyatları bakırın miktarı, çeşidi gibi nedenlerle değişkenlik gösteriyor. Bu paylaşım hurda bakırı yüksek fiyata satmanın 5 yöntemi hakkında bilgi veriyor.

Miktar arttıkça hurda bakır fiyatı da maksimum seviyede değer görüyor. Bakır değerli bir madendir. Altın madeninden sonra en güçlü iletken olarak biliniyor. Ancak altın fiyatının yüksek olmasından dolayı iletken olarak bakır tercih ediliyor. Günümüz metallerinden demir ve alüminyumdan sonra en çok kullanılan bakır maden olduğu için ilk üç arasına giriyor.

Bakır kullanım açısından değerli bir maden olsa da geri dönüşümü kolay, bir o kadar da fiyatı yüksek olan hurda çeşitleri arasında yer alıyor. Geri dönüşüm işi yapan firmaların sıklıkla topladığı bakır hurdası üç kalemde ele alınıyor. Kırkambar bakır, soyma bakır ve yanık bakır olarak kategorilendiriliyor.

Hurda Bakır Fiyatları Neye Göre Belirleniyor?

Bazı bakır hurdası satacak olan kişilerin veya firmaların, en çok merak ettiği bakır hurdasını en yüksek kime satabilirim şeklinde oluyor. Bu yazımız sizlere çok değerli bilgiler veriyor.

Sayfamız içerisinde hurda bakır fiyatları tablo şeklinde paylaşılıyor. Üst menüden fiyatlar hakkında çok kapsamlı bilgiler bulunuyor. Sadece bakır değil, diğer metallerin de fiyatları paylaşılıyor.

Bakır hurda fiyatı belirlenirken birçok faktör göz önünde bulunduruluyor. Bilindiği üzere LME denilen bir faktör burada ön plana çıkıyor. LME (Londra Metal Exchange) demir haricindeki tüm metallerin fiyatlarını belirleyen yabancı bir kuruluş belirliyor. Ülkemizde Londra Metal Borsası olarak da tabir edilen bu kuruluş, sanal ortamda fiyatları grafikleriyle birlikte sunuyor. Çinko, kurşun, nikel, bakır, alüminyum, kalay gibi alaşımları fiyatlandırarak güncel olarak hayatımızı kolaylaştırıyor. Ülkemizdeki geri dönüşüm sektöründe yer alan hurdacıların sıklıkla takip ettiği Londra Merkezli Emtia Borsası popülerliğini de korumayı başarıyor. Hurda bakır fiyatları da tam olarak bu borsa üzerinden belirleniyor.

Hurda Bakırın 3 Farklı Kategoride Ele Alınması

Hurda bakırın sektörde çeşitlerinin olduğuna ilk paragrafımızda yer vermiştik. Bunu biraz daha açacak olursak eğer;

Soyma Bakır Hurdası

Adının soyma bakır olması aslında kendisini açıkça ifade ediyor. Günlük hayatta karşımıza çıkan ve sıklıkla kullandığımız kabloların içerisinde bakır iletken yer alıyor. Üzeri plastik bir maddeyle kaplanması bakırın kablo ismine dönüşmesini sağlıyor. Kablo endüstrisinde izolasyon görevi gören bu plastik malzeme termoset, silikon, termoplastik ve kağıt bazlı malzemelerin karışımlarıyla elde ediliyor. Kısaca bakır elektrik akımının iletken bir malzemesi olduğu için dış plastiği izolasyon görevi görüyor. Bir diğer yazımızda hurda kablo fiyatları hakkında detaylı bilgi paylaşılacağı için sayfamızı takipte kalmanız öneriliyor.

Soyma bakır hurdası, hurdacılık camiasında en revaçta olan, en çok rağbet gören hurda çeşitleri arasında yer alıyor. Hurdacıların en sıklıkla fiyatını takip ettikleri, müşterilerinden en çok satın almak istedikleri değerli madenler arasında göz kamaştırıyor. Hurda bakır fiyatları arasında en yükseğe satabileceğiniz geri dönüştürülebilir maden grubunun içinde bulunuyor. Az önce bahsettiğimiz kablonun plastiğinden ayrıştırılarak çıplak hale getirilen bakırdır.

Kırkambar Bakır Hurdası

Hayatımızın bir parçası olan eşyalar bilindiği üzere çeşitli metallerin birleşiminden veya tek bir madenin çeşitli işlemlerle eşya haline getirilmesi günlük yaşantımızı kolaylaştırıyor. Evlerde kullandığımız veya fabrikalarda, şantiyelerde, elektrik tesisatlarında, otomobil sektöründe daha sayamayacağımız birçok alanda kullanılan bakır malzemeden elde edilmiş ürünleri düşünelim. Kullanım ömrünü tamamlayan, eskiyen, kırılan, ezilen, ihtiyaç duyulmayan bu bakır ürünler hurdacılara satılıyor. Hepsinin birbiriyle karışması da beraberinde kırkambar bakır terimini ortaya çıkarıyor. Kırkambar bakır hurda fiyatı belirlenirken de içerisindeki bakır ürünlerin %kaç oranında bakır çıkaracağına göre belirleniyor.

Yanık Bakır Hurdası

Herhangi bir sebepten dolayı kararmış olan bakır malzeme sorgusuz yanık bakır statüsünde yer alıyor. Örnekle detaylandırmak istersek eğer; uzun yıllar kullanılan NYA kablo olarak çeşitlendirilen bir kablo içerisinden uzun yıllar elektrik akımının geçtiğini var sayarak bakırın kararmasını normal karşılamak gerekiyor. Bakırı plastiğinden ayıran kişilerin bazı bakırların parlak, bazılarının kararmış olduğuna denk geliyor burada anlatılmak istenileni çok iyi anlıyorlar.

Bir diğer husus ise bakırı plastik izolasyonundan ayırmak için büyük geri dönüşüm tesislerindeki veya bir başka tabirle büyük hurdacılar depolarında kablo soyma makineleri kullanıyor. Bu makineler sayesinde plastik izolasyon bir tarafa, bakır bir tarafa ayrıştırılabiliyor. Ancak bazı kişiler veya hurdacılar kabloları soymak yerine yüksek ateşin içerisinde yakarak plastik izolasyonun erimesini sağlıyor ve bakırı ayrıştırmış oluyor. Yanık bakır kararıyor ve parlak bakıra göre fiyatı düşüyor.

Peki, Bakır Hurdanızı En Yüksek Fiyata Nasıl Satarsınız

Hurda bakır çeşitli faktörlere göre fiyatlandırılıyor. Sizlere bazı tüyolar vererek elinizdeki bakır malzemeyi nasıl yükseğe satabileceğinizi detaylandırıyoruz.

  1. Bakırın Parlaklığı
  2. Bakırın Kararmış Olması
  3. Bakırın Miktarı
  4. Bakırın Tek Çeşit Olması
  5. Bakırın Az Olması

Yukarıda bahsettiğimiz etkenler elinizdeki bakırı satarken hurdacının gözünden bakış açısını bir nevi anlatmış bulunuyoruz.

Bakırın Parlak Olması Yüksek Fiyat Anlamına Geliyor!

Bakırın parlak olması hurdacının en iyi fiyata satabileceğini simgeleyen bir unsurdur. Siz hurdacıya bakırın parlak olduğuna dikkat çekerek ona ‘’ben bu işten anlıyorum’’ imajı vermeniz önerilerimizin en başında yer alan kriter oluyor.

Kararmış Bakır Fiyatının Düşük Olması Normal mi?

Bakırın kararmış olması ise hurdacının gözünden ikinci kategoride fiyatlandıracağı anlamını taşıyor. Yani sizin bilmeniz gereken en yüksek hurda bakır fiyatı değil de bir kademe aşağısında satmanız gerekiyor.

Bakırın Miktarı Çok Önemli!

Bakırın miktarı ise en önemli noktalardan birisi oluyor. Eğer hurda bakırınız var ve bu miktar olarak bazı alındığında 300 kilogram ve üzeriyse maksimum fiyata satabiliyorsunuz anlamına geliyor. Fakat 5 kilogram bir hurda bakırı maksimum fiyata satamazsınız. Şöyle düşünelim; bakırın hurda fiyatını bugünün şartlarında 150 Türk Lirası üzerinden alan bir hurdacı kendisine 1 Türk Lirası kar bırakıyor ise, 5 kilogramda 5 TL para kazanacaktır. 750 TL para ödeyerek satın aldığı hurda bakırdan 5 TL kazanmak istemez. Kısaca bu kadar yüksek parayı, az kar edebileceği malzemeye bağlamaz. Tam tersi olarak düşündüğümüz zaman kilosunu 150 Türk Lirası üzerinden satın alacağı 1 ton bakır için 1000 Türk Lirası para kazanabiliyor. Kısaca az olan hurda bakıra kar payını arttırmak için düşük ücret, çok miktarlı hurda bakır için ise maksimum fiyatı vermesini normal karşılamanız gerekiyor.

Bakırın Tek Çeşit Olması Fiyatı Nasıl Etkiliyor?

Hurda bakır satacağınız zaman eğer malzemeniz toplu ve tek çeşit ise yüksek fiyata satmanız normal kabul ediliyor. Fakat bakırın çeşitli eşyaları var ise fiyatı bir kademe düşüğe satabilirsiniz.

Elinizdeki Bakırın Miktarının Az Olması

Yukarıdaki paragrafımızda vermiş olduğumuz örnek aslında bu başlığımızı tam olarak anlatıyor. Elinizde bakır hurdası var ama kilogramı az ise çok yüksek fiyatlara satamazsınız. Elinizde 1 ton bakır var ise bunu 100 TL’ye satabiliyorken, 1 kilogram bakırı 70 TL’ye satabilirsiniz gibi düşünmenizi istiyoruz.

(Son Söz) Hurda Bakırı En Yüksek Rakama Satabileceğiniz Firma Hangisi

Sizlere hurda bakırı en iyi fiyata satabileceğiniz 5 öneriden bahsettik. Umuyoruz ki; sizleri detaylı olarak doğru bilgilendirdiğimizi düşünüyoruz. Hurda bakırın fiyatının belirlenmesinden, hurda bakır fiyatları belirlenirken çeşitlerinin önemini vurguladık.

Günümüzde insanlar tüm ihtiyaçlarına cevap ararken interneti aktif şekilde kullanıyor. Bir firmada satın alma koltuğunda oturan bir personel birden fazla hurdacı şirketlerini arayarak firmasındaki hurda bakırı en yüksek satmak çabası içerisinde yer alıyor. Şahsi olarak kişiler de bu şekilde bir çözüm arıyor. Bu kişiler hurdacı firmaları arasındaki fiyat farkının olmasını da çok anlamış değiller. Peki, neden hurdacılar arasında fiyat farkı oluyor?

Aracı hurdacı firmalarının olduğunun altını çizmek bizim sizlere en önemli vereceğimiz bilgiler arasında yer alıyor. A, B, C hurdacı firmasını düşünelim. (A) hurdacısı sizden aldığı hurda bakırı (B) hurdacı firmasına satıyor. (B) hurdacı firması (C) hurdacı firmasına satıyor. Aslında siz direkt olarak (C) hurdacı şirketine ulaşabilirseniz aracı firmaları devre dışı bırakmış oluyorsunuz. Böylece en yüksek hurda fiyatına satmış oluyorsunuz.

Peki, Bu (C) Hurdacı Firmasına Nasıl Ulaşabilirsiniz?

Hurdacılar çeşitli kategorilerde hizmet verirler. Bunlardan birisi de maden hurdacılığı yapan kişilerdir. Örnekle; hurda bakır, nikel, krom, alüminyum, çinko, kurşun gibi hurdaları alan firmalar maden hurdacılarıdır. Direkt olarak yurtdışına ihracat yapan firmalardır. Kendi aralarında fiyat farkı olsa bile en yüksek alan hurdacı firmalarıdır.

Bizimle Temasta Kalmanızı Öneriyoruz

Bizler de Kocaeli’nin Gebze ilçesinde maden hurdacılığı yapan örnekle açıkladığımız ve sizin de anlayacağınız üzere ( C ) firması olarak hizmet veriyoruz. Hurda bakır fiyatları belirlenirken Londra Metal Borsası günlük ve saatlik olarak takip ediliyor. Buna göre anlık hurda bakır fiyatları değişkenlik gösteriyor. Bizimle iletişime geçerek bakır fiyatı alabilir ve böylelikle en yüksek fiyata satmış olursunuz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir