1. Anasayfa
 2. Blog

Gebze Geri Dönüşüm

Gebze Geri Dönüşüm

Gebze geri dönüşüm alanında Türkiye’nin öncülerindendir. İlçemiz hem İstanbul hem de Kocaeli gibi en büyük sanayi şehirlerinin arasında bulunmakta, en büyük sanayi bölgelerinden birisinde yer almaktadır. Bu nedenle her gün binlerce işletmede geri dönüşüme kazandırılması gereken hurdalar ortaya çıkmakta, bunlar yetkili firmalarca toplanıp yeniden üretim sürecine dahil edilmektedir.

Geri dönüşüm, yeniden kullanılması mümkün olan çeşitli atıkların birtakım fiziksel ve kimyasal süreçlerden geçirilerek yeniden üretimde kullanılmasıdır. Kullanılmış olan ve yeniden kullanımı mümkün olmayan maddeler aynı zamanda geri dönüşüm maddesi olarak değerlendirilir. Bu tür atıkları günümüz şartlarında, modern tesislerde çeşitli işlemlerden geçirilerek ikinci bir hammaddeye dönüştürülebilir.

Günümüzde sanayileşme çok fazla artmıştır. Aynı zamanda tüm dünya bir tüketim toplumu haline gelmiş, her şey çok hızlı tüketilir, kullanılıp atılır olmuştur. Bu da kaynakların aşırı tüketimine neden olmaktadır. Geri dönüşümün amacıysa aşırı kaynak kullanımını azaltmak, daha verimli kullanarak gelecek nesillere aktarmaktır. Ancak sadece bundan ibaret değildir. Geri dönüşüm yaygınlaştıkça çöp miktarları büyük oranda azalmakta, çevreye daha az atık atılmakta ve çevre sağlığı, insan sağlığı adına da güçlü bir girişimde bulunulmaktadır.

Çevre kirliliği günümüzün en büyük problemlerinden birisidir. Özellikle sanayinin yoğun olduğu Gebze gibi yerlerde çevre kirliliği her geçen gün artmakta, bu da geri dönüşüm konusunda daha fazla bilinçlenmeyi gerektirmektedir. Toplu yaşamın, üretimin fazla olduğu her yerde geri dönüşüme kazandırılabilecek ürünler yer almakta, bunların yeniden üretime kazandırılmasıyla hammaddeler doğal kaynakların yerine kullanılmakta ve gereksiz kullanım azaltılmaktadır.

Geri dönüşüm, bölgemizde aynı zamanda yeni bir iş kolunun ortaya çıkmasını sağlamıştır ve sektörde binlerce kişi istihdam edilmekledir. Bu nedenle geri dönüşümün yaygınlaşması, sektörde faaliyet gösteren firmaların artması istihdam açısından da avantaj sağlamaktadır.

En İyi Gebze Geri Dönüşüm Firmaları

Gebze geri dönüşüm firmaları çoğu kez hurdacı olarak da anılmaktadır. Bu tür firmalar bölge genelinde geri dönüştürülebilecek hurda atıkları satın almakta hem doğaya hem ekonomiye hem de sağlığa katkıda bulunmaktadırlar.

Geri dönüşüm alanında özellikle son çeyrek asırda büyük ilerleme kaydedilmiştir. Sektörde aktif olan firmaların kendilerini yenilemeleri, sektörü dünya çapında takip etmeleri, ekipmanlarını, altyapılarını devamlı surette güçlendirmeleri gerekmektedir. Bunları yapabilen firmalar sektörde süreklilik arz edebilmekte, müşterilerine daha kaliteli, hızlı ve güvenli çözümler sunabilmektedirler.

Başarılı geri dönüşüm firmaları aynı zamanda paydaşlarına geri dönüşümün avantajlarını, faydalarını ve getirilerini de anlatmaktadırlar. Böylece ülkemizde ve bölgemizde geri dönüşüm bilincinin yaygınlaşmasına da katkı sağlamaktadırlar. Bu açıdan geri dönüşümün başlıca faydaları şunlardır:

 • Geri dönüşüm hem ülkeye hem de şirketlere ekonomik katkı sağlar.
 • Geri dönüşüm ile doğal kaynaklar korunur.
 • Geri dönüşüm çevre kirliliğinin azaltılmasına ve daha temiz çevrede yaşama olanağının oluşmasına yardımcı olur.
 • Geri dönüşüm enerji tasarrufu sağlar.
 • Geri dönüşüm çöp yığınları oluşmasını önler.
 • Geri dönüşüm kentsel ekolojiyi destekler.
 • Geri dönüşümün artmasıyla tükenebilir doğal kaynaklar daha az kullanılır.
 • Geri dönüşümle birlikte israf daha rahat önlenir.
 • Geri dönüşüm oranının artması enerjide verimliliği arttırır.
 • Geri dönüşüm aynı zamanda uluslararası bir sektördür. Başka ülkelerden ithal edilecek ürünlerin iç pazardan temin edilmesiyle döviz çıkışının azalması sağlanır.
 • Geri dönüşüm ile birlikte tüketim malzemelerinin üretimi için yeniden hammadde arayışı ihtiyacı olmaz. Böylece hava kirliliği ve çevre kirliliği de azaltılır.

Gebze Geri Dönüşüm Firması ile Değerlendirilebilecek Ürünler

Gebze geri dönüşüm firması sayesinde pek çok farklı ürün geri dönüşümde kullanılabilir. Fakat her geri dönüşüm firması her hurda türünü satın almayabilir. Çünkü her hurdanın özellikleri farklıdır ve bunların dahil oldukları pek çok yasa ve yönetmelikler vardır. Yasa ve yönetmeliklerdeki şartları yerine getiren firma bu alanda lisans sahibi olur ve sadece lisanslı olduğu atıkları alabilir.

Hurda satıcıları açısından sektörlerine ve atık olarak ortaya çıkan ürünlerine göre geri dönüşüm firması seçmek çok önemlidir. Gebze’de çok sayıda geri dönüşüm firması olduğu için her sektöre ve işletmeye uygun bir hurdacı bulmak elbette mümkündür.

İlçe genelinde geri dönüşüm firmaları tarafından en çok alınan ürünler demir hurdası, bakır hurdası, alüminyum hurdası, çinko hurdası, kablo hurdası, bakır hurdası, sarı hurdası, demir direk hurdası, elektrik motoru hurdası olmaktadır. Ayrıca elektrik kablosu hurdası, paslanmaz çelik hurdası, paslanmaz hurdası, pimapen hurdası, demir korkuluk hurdası, hurda akü, hurda trafo, hurda motor, hurda kazan, hurda karıştırıcı gibi ürünler de yoğun ilgi görmektedir.

Gebze geri dönüşüm firmalarının satın aldığı ürünler incelendiğinde metaller, plastikler, camlar gibi yeniden işlenip ikinci bir hammaddeye dönüştürülebilecek hemen her ürün olduğu görülmektedir. Bu sayede doğaya çöp olarak atılacak tonlarca ürün yeniden endüstriyel üretim sürecine dahil edilebilmektedir. Üstelik alanında yetkin, güvenilir firmalar bunu çok temiz, hızlı, güvenli ve pratik şekilde sağlamaktadır.

Gebze Demir Geri Dönüşüm Firmaları

Gebze demir geri dönüşüm ürünlerinin fazlaca değerlendirildiği bölgelerden birisidir. Demirin çok fazla kullanılmasından dolayı demir geri dönüşüme olan ihtiyaç da çok fazladır. Demir, yeryüzünde en yaygın dördüncü mineraldir. Günümüzde kullanılan demirler dökme demir ve pik demir olarak iki gruba ayrılmaktadır.

Çok geniş bir kullanım alanına sahip olan işlenmiş demir zaman içinde atıl hale gelebilmekte ya da paslanabilmektedir. Bu tür demirler artık hurda demir kategorisine girmekte olup mutlaka geri dönüşüme dahil edilmelidirler.

Demirin bölgemizde en çok kullanıldığı alanların başında otomotiv ve gemi gövdesi sektörleri gelmektedir. Her iki alanda da bölgemiz ülkemizin merkezi konumunda olduğunda sürekli demire ihtiyaç olmaktadır. Bir taraftan yeni otomotivler ve gemiler üretilmekte diğer taraftan da bunların eskilerinin hurdaları ortaya çıkmaktadır.

Demir hurdalarının en fazla bulunduğu alanlardan birisi de inşaat sektörüdür. İnşaat sektörü ülkemizdeki en hareketli alanlardan birisi olup özellikle kentsel dönüşüm güçlü bir hurda inşaat demiri piyasasının oluşmasına neden olmaktadır. Kimi zaman inşaat hurda demirleri bazı alanlarda kullanılsa da bu çok önerilen bir durum değildir. Çünkü hurda demirler büyük oranda işlevlerini kaybetmiş, küflenmiş, paslanmış, deforme olmuşlardır. Bu da başta güvenlik sorunlarının oluşmasına neden olmaktadır. Oysa inşaat demiri geri dönüşüme kazandırılarak yeni ürünlerin üretiminde kullanılabilmektedir.

Demir geri dönüşüm faaliyetlerinin pek çok avantajı vardır. Hurda demirlerin yeniden işlenerek piyasaya sunulması yeni ürün üretimi için demir hammaddesi çıkarma gereksinimini azaltır. Böylece doğal kaynaklardan tasarruf edilmiş olur. Sıfırdan demir üretimi ile hurda demirden ürün üretimi arasında ciddi bir enerji tüketimi farkı vardır. Bu nedenle enerji tasarrufu da sağlanmış olur.

Gebze Geri Dönüşüm Telefon Numarası

Gebze geri dönüşüm telefon numarası ile size en yakın firmaya ulaşabilirsiniz. Fakat tercihiniz daima kaliteli, güvenilir, modern, kurumsal ve müşteri odaklı firmalar olmalıdır. Bu tür bir Gebze geri dönüşüm firması ile bakır, alüminyum, çinko, kablo, bakır, fabrika sökümü, sarı hurdası, demir direk, elektrik motoru, elektrik kablosu gibi pek çok ürününüzü değerlendirebilirsiniz.

Hurda Metal olarak bölgemizde yıllardır kalitenin, güvenin, yüksek fiyatlı hurda alımlarının değişmez adresiyiz. Bütün hizmetlerimiz ve ihtiyaçlarınız için 0505 004 07 02 numaramızdan bizlere ulaşabilir, güçlü bir iş birliğine imza atabilirsiniz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir